Estus išgelbėjo radionavigacinė sistema – paspaudus signalą „SOS“, aparatas parodė Mažeikių aerodromo koordinates ir charakteristikas, todėl jie galėjo saugiai nusileisti. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

„Tai kaip Dievo dovana“ – po netikėto ir neplanuoto nusileidimo Mažeikių aerodrome kalbėjo Estijos pilotų ekipažas.

 Lėktuvas išniro iš debesų

Prisimindamas sekmadienio vidurdienio įvykius Julijono Kumpikevičiaus aerodromo instruktorius-treneris Rimantas Morkūnas dar ir dabar neslepia emocijų.

„Tą popietę planavome šuolius parašiutu, tačiau oro sąlygos vertė nerimauti – ore tvyrojo rūkas, dangų buvo aptraukę debesys. Staiga iš debesų išniro lėktuvas su visomis įjungtomis šviesomis, apsuko aplink aerodromą ratą ir nutūpė mūsų aerodrome. Iš orlaivio išlipo ekipažo vadas ir, žiūriu, rankos dreba. Iš to susijaudinimo jis net užmiršo apie nusileidimą informuoti Lietuvos oro dispečerius“, – pasakojo R. Morkūnas.

Paaiškėjo, kad lėktuvą „AN-2“ iš aerodromo, esančio netoli Talino, į Klaipėdos avialinijų bendrovę remontui skraidino trijų asmenų Estijos kariuomenės ekipažas.

Oro sąlygos pasikeitė akimirksniu

Pirminiais duomenimis, kai lėktuvas pakilo iš Estijos aerodromo, oro sąlygos skrydžiui buvo puikios. Tačiau jau po kelių minučių viskas pradėjo radikaliai keistis, dėl rūko ir lietaus lėktuvo nebegalėjo priimti jau ne tik Klaipėdos aerodromas, bet ir lėktuvą išleidęs Estijos aerodromas.

„Kaip alternatyva nusileisti buvo galimi Palangos, Šiaulių, Vilniaus ar Kauno oro uostai, tačiau jie negalėjo priimti lėktuvo, kuriame neįmontuotas radiolokacinis atsakiklis. Estus išgelbėjo radionavigacinė sistema – paspaudus signalą „SOS“, aparatas parodė Mažeikių aerodromo koordinates ir charakteristikas, todėl jie galėjo saugiai nusileisti. Orientuotis padėjo kiekvienais metais iš naujo perdažomos pakilimo-nusileidimo tako linijos“, – pasakojo instruktorius.

 Lėktuvas nakčiai buvo priglaustas, o pirmadienį perskraidintas į uostamiestį, ekipažą dar tą patį vakarą išsivežė estai.

Pasak R. Morkūno, tai jau antras kartas, kai Mažeikiuose suteikiama pagalba lakūnams. Prieš kurį laiką Vokietijos lėktuvui skrendant virš mūsų šalies pradėjo bėgti tepalai ir mažeikiškiai suteikė pagalbą.

„Mes esame parengę Mažeikių aerodromą tokiems ypatingiems atvejams, jis funkcionuos tol, kol leis oro sąlygos. Yra žmonių, kurie yra užsiregistravę skrydžiams lėktuvu ir šuoliams parašiutu, tikimės, kad šiemet dar pavyks visa tai įgyvendinti“, – sakė aviatorius.